niedziela, 28 lipiec 2013 16:54

Peugeot 301 - premiera

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Na rynku pojawia się kolejny kompaktowy sedan przeznaczony na rynki całego świata.

Peugeot 301 debiutuje w Polsce i po pierwszych jazdach stwierdzam, że może być groźnym konkurentem niedawno zaprezentowanej Skody Rapid.

 

Na pierwszy rzut oka 301 przypomina swojego większego brata – Peugeota 508

chociaż bazą do stworzenia jest podwozie najnowszego 208 ale ze znacznie przedłużonym rozstawem osi.

Zobaczcie ile jest miejsca na nogi dla pasażerów tylnej kanapy przy prawie maksymalnie odsuniętych przednich fotelach.

 

Prezentacja odbywała się podczas niedawnych dużych mrozów i opadów śniegu, przedstawiciele Peugeota przepraszali nas za warunki pogodowe – a ja uważam, że zupełnie niepotrzebnie. Im trudniejsze warunki testu i samochód je przechodzi bez problemów tym lepiej dla przyszłych nabywców.

 

Według Peugeota, trzysta jedynka została tak skonstruowana aby wytrzymać ekstremalne mrozy w. Rosji (np. plastiki użyte na desce rozdzielczej, czy układ przyśpieszonego ogrzewania i podgrzewanie podszybia w miejscu spoczynku wycieraczek)

 

jak i podwójne uszczelki w drzwiach, które najlepiej się sprawdzą w gorących i zapylonych krajach Afryki, Zatoki Perskiej czy Ameryki Łacińskiej.

Sedany z dużymi bagażnikami cieszą się większym uznaniem niż hatchbacki w krajach Europy Środkowowschodniej, na rynkach Azji, Afryki czy Chin gdzie Peugeot 301 będzie głównie sprzedawany i ma bagażnik o rekordowej pojemności 640 litrów.

 

Jeździliśmy wszystkimi trzema silnikami dostępnymi w tej chwili w Polskiej ofercie (benzyna 1,2 i 1,6L oraz dieslem 1,6L) i najbardziej spodobał mi się nowy benzynowy silnik trzycylindrowy 1,2 L o mocy 72 KM – szybko wkręcał się na obroty i był zupełnie wystarczający do 301.

 

Jedyne zastrzeżenia mam do braku regulacji wzdłużnej kierownicy – nie mogłem jej sobie przyciągnąć do siebie jak w 208 i musiałem siedzieć z trochę podkulonymi kolanami. Ale wzrostem nie przypominam typowego Chińczyka.

 

Reszta chyba zależy od cen a te zaczynają się od 39900zł 

 

Galeria:

{gallery}k2/prezentacje/premiery/peugeot_301{/gallery}


Tekst:  Maciej Szanter

Zdjęcia: Maciej Szanter i Peugeot 

Ostatnio zmieniany wtorek, 06 sierpień 2013 14:10