niedziela, 15 październik 2017 21:38

4CONTROL - system 4 kół skrętnych

Oceń ten artykuł
(1 Głos)

4Control to system 4kół skrętnych znacząco podnoszący bezpieczeństwo i wygodę podróżowania.

Miałem okazję przetestować system 4Control w czterech autach koncernu Renault (Megane GT, Talismanie i Espace) i muszę przyznać, że w każdym z nich działał bezbłędnie

4Control 4

 

System 4Control polega na skręcaniu tylnych kół – podczas parkowania i prędkościach do ok. 20km/h tylne koła skręcają w przeciwną stronę do przednich zmniejszając promień skrętu, natomiast przy większych prędkościach tylne koła skręcają w niewielkim stopniu w tym samym kierunku co przednie znacząco polepszając stabilność auta w zakręcie.

4Control 7Największą korzyść i efekt działania tego systemu odczułem w Renault Espace – zapewne jest to spowodowane wielkością auta: 485cm długości i 167 cm wysokości.

Espace z systemem 4Control zawraca dokładnie na tych samych 11m średnicy co małe Clio, które jest krótsze o 85cm i jest typowo miejskim autem.

4Control 5

Ale co ważniejsze subiektywne wrażenia za kierownicy i na kierownicy są takie jakby prowadziło się auto dużo mniejsze i bardziej zwrotne niż jest w rzeczywistości, jednocześnie nie tracąc nic z komfortu podróżowania które zapewniają tylko auta duże jak Espace czy Talisman.

4Control 8

Drugą cechą jest to że system 4Control wchodzi w skład systemu Multi-Sense który odpowiada m.in.: za sterowanie twardością zawieszenia, siłą wspomagania kierownicy, reakcją na naciśnięcie pedału gazu czy oświetlenie wnętrza. Dopiero to jako całość zapewnia bardzo szeroki zakres indywidualnych ustawień zachowania auta i wpływa na odczucia z jazdy.

Mi najbardziej spodobały się odczucia jakie przenosi system 4Control na kierownicę.

Dotychczas konstruktorzy aut musieli wybrać albo nastawy komfortowe i długie przełożenie układu kierowniczego (3-3,5 obrotu od skrajnego położenia w lewo do skrajnego w prawo) najczęściej połączone z dużą kierownicą i bardzo lekkim wspomaganiem, a bardziej bezpośrednim przełożeniem (2,6-2,9 obrotu) i słabszym wspomaganiem. Więc zawsze wybór konstruktorów musiał być swoistym kompromisem. System 4Control eliminuje ten problem – tutaj mamy lekkie wspomaganie i bezpośrednie przełożenie z jednoczesnym wyczuciem tego co się dzieje z przednimi kołami.

4Control 3

Chociaż najważniejszą cechą systemy 4Control jest podniesienie bezpieczeństwa jazdy.

Jedną z cech aut przednionapędowych w których w tylnym zawieszeniu jest sztywna belka jest podatność na silną nadsterowność podczas odjęcia gazu w ostrym zakręcie.

System 4 Control poprzez lekkie skręcenie tylnych kół w tym samym kierunku co koła przednie praktycznie eliminuje tą przypadłość, co bardzo znacząco wpływa na bezpieczeństwo.

4Control 9

System czterech kół skrętnych nie jest może wielkim odkryciem (był już stosowany w latach 90-tych w Mazdzie 626 4WS czy Hondzie Prelude 4WS) ale dopiero teraz dzięki udziałowi elektroniki i połączeniu z innymi systemami (Multi-Sense) jako całość daje takie dobre efekty.

Nawet Porsche wprowadziło skrętne tylne koła w modelu 911 GT3RS

Na razie tylko firma Renault zastosowała ten system w tak wielu swoich nowych modelach.

W związku z tym przyznajemy firmie Renault wyróżnienie za system „4CONTROL – podnoszący bezpieczeństwo i frajdę z jazdy”

4Control 6

Link do filmu obrazującego działanie systemu 4Control:

 https://www.youtube.com/watch?v=dCYAL6V4wVM

Więcej można przeczytać tutaj:

 https://www.renault.pl/samochody/samochody-nowe/megane-gt/charakterystyka.html 

 

hockenheimtalisman

Tekst i zdjęcia:

Maciej Szanter

Ostatnio zmieniany czwartek, 04 styczeń 2018 13:51