czwartek, 07 listopad 2013 21:17

Audi SQ5 w Kazimierzu Dolnym

Wzięliśmy Audi SQ5 na wycieczkę do Kazimierza Dolnego nad Wisłą, i już wiem jeżeli w takim kierunku będą zmierzały silniki diesla to już mi się ta przyszłość podoba.

 

O nowym silniku TDI V6T zbudowanym przez Audi mogę powiedzieć tylko w samych superlatywach: „ciągnie” od samego dołu, nie ma turbo dziury i dysponuje potężnym momentem 650 Nm i 313 KM , jest naprawdę oszczędny jak potrzeba (7,5-12,5 litra w samochodzie o masie 1920kg) to naprawdę niezły wynik.

AudiSQ5 14

Do tego dochodzi bardzo dobra skrzynia automatyczna S-Tronic o ośmiu przełożeniach – doskonale dopasowuje się do oczekiwań kierowcy w zależności od trybu nadanego guzikiem: „ drive select”

 AudiSQ5 3

Wybierając „comfort” i tryb „D” na skrzyni biegów otrzymujemy eleganckiego SUV'a którym przemieszamy się na co dzień, zmiana biegów odbywa się płynnie w zakresie ok. 1500-2000 obrotów.

 AudiSQ5 7

Tryb „efficiency” oszczędza paliwo i zmienia biegi pomiędzy 1200 a 1500 obrotów, dążąc jak najszybciej do wbicia ósmego biegu – przypomina to dotychczasowe oprogramowanie i tryb pracy skrzyń DSG w trybie „D”

 AudiSQ5 6

Najbardziej ekscytujący jest „dynamic” - zmienia kompletnie charakter Audi Q5 w wersję SQ5 – skrzynia automatyczna przechodzi w tryb „S” - dużo szybciej zmienia biegów, lekko szarpiąc (co sprawia swoistą frajdę), wyżej „ciągnie” - ale najfajniejsze jest, że nie aż do odcięcia (powyżej 4,5 tys obrotów).

 AudiSQ5 5

Wystarczy tylko nie wciskać gazu do końca. Zresztą ten typ zachowania skrzyni automatycznej Audi poznałem już 3 lata temu w RS6 – charakterystyka trybu „dynamic” i „S” polega na tym, że komputer nie dopuszcza do spadku obrotów poniżej 2000 co powoduje, że turbiny są cały czas rozpędzone i od razu reagują na dodanie gazu – po prostu nie potrzeba wysokich obrotów aby uzyskać efekt gwałtownego przyśpieszenia (zwłaszcza, że w normalnym ruchu potrzebne jest to tylko przez krótszą lub dłuższą chwilę – np. do wyprzedzenia tira) Do tego dochodzi szybsza i gwałtowniejsza reakcja na dodanie gazu, mocniejsze hamowanie silnikiem + wyraźna zmiana odgłosu pracy silnika (prawdziwy gang V szóstki).

AudiSQ5 4

Do tego dochodzi mocniejsze lekkie usztywnienie układu kierowniczego

 AudiSQ5 20

i trochę sztywniejsze zawieszenie ale nie aż tak, żeby plomby wypadały ( w końcu to jednak SUV).

Całość jest dobrze zgrana z kołami 255/45/20 a każdorazowe przyśpieszenie sprawiało mi niezłą frajdę.

 AudiSQ5 2

Bagażnik

AudiSQ5 15

Szyberdach przydaje się także jesienią

AudiSQ5 17

AudiSQ5 16

Z minusów zanotowałem zbyt małe i nie trzymające fotele przednie, aż prosi się aby w standardzie były fotele sportowe.

 AudiSQ5 19

AudiSQ5 18

Co nie zmienia faktu, że jest to samochód który z przyjemnością się prowadzi.

 AudiSQ5 9

Kazimierz Dolny nawet jesienią nie może narzekać na brak turystów, szkoda, że już zamknięto przeprawy promowe przez Wisłę.

 AudiSQ5 10

 AudiSQ5 11

 AudiSQ5 22

AudiSQ5 8

Tekst i zdjęcia: Maciej Szanter i Agnieszka Płotczyk  

Oceń ten artykuł
(0 głosów)